Selén

Selén je nepostrádateľný pre telo ako antioxidant (chemická látka, ktorej prítomnosť v tele brzdí proces starnutia). Bez selénu by ľudský organizmus nerástol a nerozmnožoval sa, pečeň by neplnila svoju funkciu a netvorili by sa ani dôležité hormóny. Nedávno vedci zistili, že selén je nevyhnutný pre tvorbu aktívnej formy hormónu štítnej žľazy, pre zdravú pokožku a vlasy a pre zachovanie normálneho zraku. Spolu s vitamínom E bráni vzniku rakoviny, ktorú spôsobujú peroxidy a superoxidy vodíka. A tiež spolu s vitamínom E minimalizuje účinky olova a kadmia. Podporuje liečbu chorôb ako skleróza multiplex, obehové choroby, svalová distrofia, (porucha vo výžive), reuma a pri sexuálnej impotencií orgánového pôvodu.

Funkcie v organizme:
– spolupracuje s vitamínom E na ochrane buniek, tukov a vitamínov
– účinný v boji proti vírusovým infekciám, zmierňuje priebeh oparu a pásového oparu
– dôležitý antioxidant – spomaľuje rast novotvarov, podporuje tvorbu antiteliesok
– nevyhnutný pre srdce a krvný obeh
– spolu s vitamínom E pomáha v prevencii rakoviny a srdcových ochorení, mozgových príhod
– spolu s vitamínom E a horčíkom lieči angínu pectoris

Jeho nedostatok môže v tele zapríčiniť poškodenie kostných svalov a svalu srdca. Človek je náchylnejší ku chorobám, rýchlejšie starne a znižuje sa pohlavná potencia. Medzi ďalšie antioxidanty patri vitamín E, ktorý dokáže z časti nahradiť deficit selénu. Predávkovanie sa selénom bežnou potravou nie je možné. Niektoré výskumy tvrdia, že nadmerné užívanie tohto minerálu je toxické, iné naopak dokázali u zvierat protirakovinný účinok.

Príznaky nedostatku:
zníženie imunity, zvýšený výskyt rakoviny, srdcových ochorení, kožné problémy, svalová slabosť, únava, nedostatok selénu počas tehotenstva môže zvýšiť riziko vrodených vád

Príznaky nadbytku:
nervozita, depresie, únava, podráždenie, nevoľnosť, zvracanie, hnačky, strata vlasov, poškodenie nechtov

Zdroje:
dary mora – slede, kraby, langusty, bravčové, hovädzie, teľacie obličky, pečeň, srdce, váječný žĺtok, para orechy, obilniny, kukurica, celozrnné výrobky, ovsenné vločky, hnedá ryža, huby, cibuľa, cesnak, brokolica

Selén sa nachádza v pôde a v kameňoch, kumuluje sa v rastlinách a nimi vstupuje do potravinového reťazca. Selén je prítomný vo väčšine potravín a jeho bohatými zdrojmi sú orechy (najmä brazílske orechy), ryby a iné produkty rybolovu, vnútornosti (obličky, pečeň) a mäso. Selén je aj v obilninách, zelenine, v pšeničných klíčkoch, cibuli, semenách, rajčinách, brokolici, v citrusových plodoch, avokáde, šošovici a celozrnných obilninách. Jeho obsah však kolíše podľa pôdy, na ktorej sa dopestovali. Európska pôda, v porovnaní s americkou, kanadskou a čínskou, je na selén pomerne chudobná.

Pridaj komentár