Frutariánstvo

Frutariánstvo (fruktariánstvo) je prísna forma vegánstva, pri ktorej sa konzumujú výlučne iba plody rastlín. Plodmi frutariáni označujú reprodukčné časti rastlín, ktoré obsahujú šťavnatú dužinu. Frutariáni konzumujú ovocie, orechy a semená, ale žiadnu zeleninu, obilniny alebo živočíšne produkty. Pri zbere plodov sa nesmie rastline ublížiť a zbierajú sa iba zrelé plody.Ovocie

Ovocie je považované za najlepšie chutiacu potravinu.  Ak sa vypestuje lokálne a nebolo prepravené loďami, zmrazené, dezinfikované dymom, vystavované príliš vysokým alebo nízkym teplotám ničiacim ovocné mušky, je jedlom „takmer bez násilia“. Okrem toho moderné vyšľachtené ovocie má veľmi vysoký obsah cukru, omnoho vyšší ako vo väčšine divo rastúceho, nešľachteného ovocia. Čisto ovocná diéta môže spôsobiť nadbytok prijímaného cukru, a to môže viesť k príznakom ako pri cukrovke: túžba po cukre, časté močenie, hlad, veselosť/ depresia, únava.

Frutariánstvo

  • je detoxikačné, a môže byť veľmi nápomocné (krátkodobo) proti chorobám spôsobených otravou (napr. otrava krvi).
  • znižuje našu hmotnosť
  • mení stav mysle, dáva psychický pocit svetla a ľahkosti.
  • môže podnietiť neobyčajné fyzické zdravie – zistíte, že ste (relatívne) imúnny voči chorobám a zranenia sa hoja veľmi rýchle.
  • dýchací systém môže fungovať lepšie ako pri iných diétach
  • zmysly sa môžu zostriť na výnimočný stupeň, hlavne čuch a chuť. Zmysly se môžu stať natoľko citlivými, že nevydržíte vadiť sedieť v jednej miestnosti s človekom, ktorý jedol cesnak, alebo s niekom, kto páchne tabakom

Tento typ stravovania je kritizovaný kvôli nedostatku prísunu bielkovín a niektorých minerálnych látok. Čím je výber potravy užší, tým je ťažšie sa plní požiadavka plnohodnotnej stravy.

 

Pridaj komentár