Zinok

Zinok

Zinok potrebuje každá bunka v tele. Je koncentrovaný v svaloch, kostiach, koži, obličkách, podžalúdkovej žľaze, očiach, u mužov v prostate. Funkcie v organizme: – aktivizuje vyše 100 enzýmov trávenia a metabolizmu – aktivuje vitamín A (bez zinku sa vit. A neuvoľní z pečene) – reguluje pH – napomáha tvorbe HCl v sliznici žalúdka – podporuje…

Mangán

Mangán (Mn) je dôležitý pre využitie vápnika, fosforu, železa a vitamínu E a C). Taktiež je potrebný pre tvorbu bielkovín, cukrov a tukov. Mangán dôležitý pre udržanie integrity kože a kostí, menštruačného cyklu a metabolizmus cholesterolu. Mangán je nevyhnutnou ochranou proti cukrovke. Je vysoká pravdepodobnosť, že dojčiace matky s veľmi nízkou hladinou mangánu budú mať…

Selén

Selén je nepostrádateľný pre telo ako antioxidant (chemická látka, ktorej prítomnosť v tele brzdí proces starnutia). Bez selénu by ľudský organizmus nerástol a nerozmnožoval sa, pečeň by neplnila svoju funkciu a netvorili by sa ani dôležité hormóny. Nedávno vedci zistili, že selén je nevyhnutný pre tvorbu aktívnej formy hormónu štítnej žľazy, pre zdravú pokožku a…

Molybdén

Molybdén

Molybdén bráni okysličovaniu tukov a tukových látok v stenách buniek a svojím účinkom pripomína vitamín E. U nás sa dostatočné množstvo dá zabezpečiť jeho prijímaním v strave. Podobne ako selén sa molybdén z pôdy ľahko vyplavuje, a to najmä v prirodzene kyslom prostredí. Funkcie: podporuje zabudovávanie vápnika do kostí a zubov, spolu s fluórom sa…

Meď

Medi potrebuje dospelý človek iba 2 až 3 mg denne, potrebuje ju však nevyhnutne, lebo uľahčuje zadržiavanie železa. Meď napomáha vstrebávaniu železa a tak zodpovedá aj za tvorbu hemoglobínu. Je nevyhnutý pri spracovaní vitamínov. Priaznivo ovplyvňuje nervový systém a má protialergické účinky tým, že redukuje hladinu histamínu. Významne sa podieľa sa na štruktúre vlasov. Funkcie…

Jód

V organizme sa nachádza asi 20 až 50 mg jódu, z toho 20 až 25 % je v štítnej žľaze, ktorá riadi rast detí, reprodukciu, funkciu nervov a svalov, štiepenie bielkovín a tukov, rast nechtov a vlasov a využitie kyslíka v každej telesnej bunke. Jód je v tele uložený predovšetkým v štítnej žľaze, ktorá si…

Kobalt

Kobalt má pre človeka význam ako súčasť vitamínu B12. Podporuje vstrebávanie železa, jódu, syntézu DNA a cholínu. Zdroje:arašidy, hovädzia pečeň, vlašské orechy, ovos, syry, zemiaky, chlieb, ryby

Chróm

Chróm

Funkcie chrómu v organizme:– pomáha v tele udržiavať normálnu hladinu glukózy– pracuje s inzulínom v metabolizme glukózy– môže znižovať hladinu celkového cholesterolu, škodlivého LDL cholesterolu a triglyceridov– nevyhnutný pre štiepenie bielkovín, tukov, a sacharidov Príznaky nedostatkunesprávne využívanie glukózy – vznik cukrovky, znížený metabolizmus aminokyselín, zvýšená hladina triglyceridov a cholesterolu – dochádza k usadzovaniu tukov v…

Kremík

Kremík je považovaný za veľmi dôležitý stopový prvok, ktorý však býva často nedostatkovým. Kremík zabezpečuje elasticitu ciev a kože. Ako súčasť kostí a chrupaviek priaznivo ovplyvňuje ich vývoj. Napomáha prijímaniu vápnika, rastu vlasov, nechtov a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus tukov. Kremík má aj protisklerotické účinky. Je prítomný prevažne v rastlinných produktoch a vo všeobecnosti ho je…

Železo

Železo

Železo je jeden z nevyhnutných prvkov v našom organizme (niektoré literárne zdroje ho zaraďujú medzi makroelementy). Pre tvorbu hemoglobínu je okrem železa potrebný aj vitamín C, meď, kobalt, vitamíny B2, B6, B9 a B12. Ak sú zásoby železa v organizme dostatočné, podporujú životaschopnosť, funkciu imunitného systému a bystrý intelekt. Funkcie železa v organizme: – aktivátor…

Koniec obsahu

Koniec obsahu