Vegánstvo

Vegánstvo je filozofia, životný štýl a spôsob stravovania, ktorý odmieta využívanie živočíchov na konzumáciu, obliekanie a ďalšie využitie.

Vegán je vegetarián prijímajúci výlučne stravu rastlinného pôvodu, teda nie živočíšne produkty ako mäso, mlieko, syry, vajcia a med. Existuje však aj prístup, ktorý konzumáciu medu „nezakazuje“. Najčastejšie dôvody pre vegánstvo sú zdravotné, etické a morálne záväzky s ohľadom na práva zvierat, enviromentálne a náboženské. Jednotným znepokojením je chov zvierat a testovanie na zvieratách ako aj veľké využitie pôdy a surovín na chov zvierat.

Vegánska diéta je oproti vegetariánskej obohatené o zníženie rizika ochorení ako: rakovina hrubého čreva, infarkt myokardu, vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, rakovina prostaty a mŕtvica. Napriek tomu má vegánska diéta znížený obsah vápnika, jódu a esenciálnych mastných kyselín. Vegáni preto obohacujú svoju diétu a prijímajú vhodnú náhradu s obsahom týchto látok.

Kritika ohľadom nedostatku vitamínu B12 sa ukázala ako neopodstatnená, keďže ľudia živiaci sa bezmäsitou stravou majú rovnaké množstvá tohto vitamínu ako ľudia živiaci sa mäsitou.

Viac info o vegánstve nájdete na www.veganstvo.sk

Pridaj komentár