Japonské stravovanie

„Hara hachi bunme“ v preklade znamená „Jedz len toľko, aby si bol sýty na 80 percent“, predstavuje jedno z tajomstiev japonského štýlu stravovania. Svedčí o tom aj fakt, že pokiaľ u nás ľudia čoraz viac trpia na problémy s nadváhou, cukrovku a ochorenia srdca, či krvného obehu, Japonsku sa tento problém akosi vyhýba.Japonské stravovanie

Tajomstvo tkvie vo všestrannom a čerstvom domácom jedálničku. Sedem tajomstiev japonského stravovania:

1. Tajomstvo
Zdravé prísady:
V japonskej kuchyni sa používa prevažne zelenina, sója, ryža a ryba a len veľmi málo mäsa. Namiesto živočíšneho tuku a priemyselne upravených olejov varia Japonky s olejom pozostávajúcim z rybieho tuku a morských plodov.

2. Tajomstvo
Skrášľujúca príprava:
Zdravé produkty japonskej kuchyne sa dusia, paria a grilujú. Japonci totiž jedia oveľa menej spracované a upravené potraviny ako Európania a Američania.

3. Tajomstvo
Rozmanitosť:
Štúdia vypracovaná na 200 starších japonských ženách ukázala, že týždenne jedia viac ako 100 rôznych potravín. Pre porovnanie – pri typicky európskom stravovaní je to približne 30 rôznych potravinových produktov. Namiesto príloh bohatých na uhľohydráty ako sú cestoviny, či zemiaky, nájdete na japonskom tanieri zeleninu. Jedno japonské príslovie hovorí: „Ak skúsiš zjesť niečo, čo si ešte nikdy predtým nevyskúšal, predĺži sa tvoj život o 75 dní“. To stojí za tú „ochutnávku“, nie? Pozor však – zrejme nemali na mysli nový druh čokolády!

4. Tajomstvo
Menej tukov a zdravšie tuky:
Japonská strava obsahuje v priemere 26 percent tukov, naproti tomu americký štýl stravovania 34 percent tukov. Vysoká konzumácia rýb v Japonsku, ktorá mimochodom predstavuje skoro desať percent celosvetovej spotreby, zaručuje vysokú dávku tukov v podobe Omega 3 kyselín.

5. Tajomstvo
Menšie množstvo:
Od malička sú Japonci navyknutí na porcie, ktoré sú o tretinu, alebo dokonca až o polovicu menšie ako tie v západnom svete. Z toho dôvodu je aj kalorický príjem v Japonsku oveľa menší ako v akejkoľvek inej prosperujúcej krajine. V priemere príjme denne človek v Japonsku asi 2800 kcal, zatiaľ čo Nemec 3500 kcal a Američan 3800 kcal.Japonské stravovanie

6. Tajomstvo
Výdatný začiatok:
Japonky začínajú deň bohatými raňajkami, ktoré sa skladajú zo zeleného čaju, ryže, polievky Miso s tofu a pórom a eventuálne z malej omelety a malého kúsočku lososa.

7. Tajomstvo
Princíp pôžitku:
Pri jednej americkej štúdii vysvitlo, že u japonských žien je pojem jedenie spätý predovšetkým s pôžitkom, zatiaľ čo Američanky dávajú na prvé miesto zdravie a diétu. V Japonsku sa kladie veľký dôraz na efektívny vzhľad jedla, jednotlivé porcie sú starostlivo naaranžované a stolovanie prebieha v kľude a pravidelne.

I keď je zrejmé, že v našich podmienkach sa nedá striktne dodržiavať princíp japonského stravovania, niektoré zvyky východného sveta určite stojí za to osvojiť si.

Autor: Lexy

Pridaj komentár