Vitariánstvo

VitariánstvoVitariánstvo je spôsob stravovania, pri ktorom sa preferuje konzumovanie surových, tepelne neupravených potravín rastlinného pôvodu. Ide o formu alebo vegánstva, pretože väčšinu potravín tvorí zelenina, ovocie, orechy, obilniny a vylučuje sa mäso. Kombinuje sa tak forma vegánstva a surového stravovania. Vitariánska strava sa skladá približne zo 75% ovocia, 25% zeleniny a malé množstvo plodov a semien.

Dôvodom pre konzumovanie surovej stravy býva hlavne presvedčenie, že tepelnou úpravou sa potrava znehodnocuje. Surová strava je pre človeka prirodzená a má lepší prospech pre organizmus.

Tento typ stravovania je kritizovaný kvôli nedostatku prísunu energie do organizmu, nedostatku esenciálnych mastných kyselín, bielkovín a niektorých minerálnych látok (jód). Niektoré rastlinné potraviny bohaté na bielkoviny nemožno bez tepelnej úpravy konzumovať (fazuľa, zemiaky). Čím je výber potravy užší, tým je ťažšie splniť požiadavku plnohodnotnej stravy.

Kritika ohľadom nedostatku vitamínu B12 sa ukázala ako neopodstatnená, keďže ľudia živiaci sa bezmäsitou stravou majú rovnaké množstvá tohto vitamínu ako ľudia živiaci sa mäsitou.

Pridaj komentár