Mastné kyseliny
Mastné kyseliny sú kyseliny viazané v lipidoch (tukoch). Delia podľa nasýtenia alebo dĺžky reťazca.
Mononenasýtené mastné kyseliny sú mastné kyseliny s jednou dvojitou väzbou. Pri izbovej teplote sú tekuté, najvýznamnejším zdrojom je olivový olej. Štúdie ukázali, že strava s vyšším obsahom mononenasýtených mastných kyselín znižuje celkový cholesterol, zvyšuje HDL cholesterol a znižuje výskyt srdcovo-cievnych ochorení.
Polynenasýtené mastné kyseliny – sú mastné kyseliny s viacerými dvojitými väzbami. Sú nevyhnutné pre náš rast a vývoj. Pri izbovej teplote sú tekuté. Patria medzi ne omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v rybách (napr. losos, tuniak, sardinka, makrela) a morských plodoch a v lisovaných olejoch (napr. sójový). Omega-6 mastné kyseliny nájdeme v oleji saflórovom (z požltu farbiarskeho), sójových bôboch, orechoch a margarínoch, ktoré obsahujú dostatok nenasýtených tukov. Telo si polynenasýtené mastné kyseliny nedokáže vytvoriť samo, preto ich musíme dodávať potravou. Znižujú hladinu cholesterolu a chránia telo pred vznikom niektorých ochorení, hlavne srdečno-cievnych.
Nasýtené mastné kyseliny – sú prevažne zo živočíšnych zdrojov, pri izbovej teplote sú pevné. Patrí sem napr. tuk v mäse, maslo, palmový a kokosový olej. Ich nadmerné množstvo zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy a srdečno-cievnych ochorení.
Trans-mastné kyseliny – sú výsledkom technologického procesu hydrogenácie (stužovania) tukov, kedy dochádza k premene olejov na pevné tuky. Pôvodné veľmi cenné nenasýtené mastné kyseliny sa menia na pre nás nevyužiteľnú formu. Tím môže dochádzať k vzniku nerovnováhy, pretože relatívne prevažuje príjem nasýtených mastných kyselín. Prirodzene sa vyskytujú napr. v mäse, mlieku, syroch. Nájdeme je tiež v niektorých stužených tukoch vplyvom výroby. Rada výrobcov už ich množstvo redukovala na minimum, niekde ich ale stále nájdeme veľké množstvo.
Triacylglyceroly – sú zlúčeniny glycerolu s vyššími mastnými kyselinami. Sú súčasťou prírodných tukov a olejov. Vysoká koncentrácia v krvi je rizikovým faktorom pre vznik srdcovo-cievnych ochorení. V organizme sú hlavne v tukovom tkanive ako zásoba energie.