Cesnak medvedí

Cesnak medvedí (Allium ursinum) môže byť vynikajúcou náhradou za cesnak. V ničom za ním nezaostáva. Má tiež množstvo liečivých účinkov – reguluje činnosť žalúdka, podporuje trávenie, urýchľuje hojenie rán a vredov, zmierňuje kŕče a ničí črevné parazity. Podobne ako cesnak obsahuje aj sírne zlúčeniny a pomerne veľa vitamínu C.Cesnak medvedí

Sírne zlúčeniny znižujú koncentráciu cholesterolu a tukov v krvi, a zabraňujú, aby vznikali usadeniny v cievach. Taktiež neutralizujú rôzne jedy nachádzajúce sa v tele organizmu. Tieto látky pôsobia tiež proti agregácii krvných doštičiek – trombocytov v cievach. Cesnak medvedí je preto vhodný pre ľudí s náchylnosťou k tvorbe krvných embólií a k vzniku trombózy. Zlepšuje prúdenie a priechodnosť krvi v celej cievnej sústave a zároveň znižuje krvný tlak, ktorý je tiež jedným z nebezpečných faktorov vzniku aterosklerózy.

Mladé lístočky si môžete natrhať aj vy, posekať ich na malé kúsky a posypať nimi maslový chlieb. Je to výborná pochúťka a veľmi zdravá. Listy sa dajú zbierať len na začiatku jari, potom sú už staré, ale mimo sezóny môžete používať aj jeho cibule.

Pridaj komentár