Vitamín B8

Vitamín B8 (inozitol) sa vyskutuje v 9 formách, z ktorých najrozšírenejšia je Vitamínymyo-inozitol. Táto forma hrá významnú úlohu v membránach buniek, spolu s cholínom má lipotropný účinok na pečeň. Časť dennej potreby si človek vytvára sám v črevách pomocou mikroflóry, časť prijíma v potrave.

Inozitol funguje v spojení s biotínom a cholínom. Rovnako ako cholín aj inozitol je lipotropný, to znamená, že rozpúšťa tuky a pomáha pri metabolizme tukov a cholesterolu. Spolu s cholínom sú zložkami lecitínu. Inozitol s cholínom sa spája s fosforom, mastnými kyselinami a dusíkom a tvoria fosfolipidy. Tie sú súčasťou bunkových membrán a zabezpečujú dopravu tukov v tele. Vo veľkom množstve sa nachádza aj v kostnej dreni.

V zrnách semenách a strukovinách sa inozitol vyskytuje vo forme kyseliny fytovej, ktorá sa viaže s vápnikom, železom, zinkom a ďalšími materiálmi a zabraňuje im preniknúť zo zažívacieho traktu do krvi. Aby sa predišlo nedostatku minerálov, musí byť táto kyselina neutralizovaná. To sa dá dosiahnuť varením, naklíčovaním alebo kvasením. Naklíčené fazuľové a lucernové semená môžu byť konzumované bez obáv. Pri pečení chleba sa kyselina fytová neutralizuje kysnutím cesta. Z potravy dokáže inozitol uvoľniť pomocou enzýmu fytáza iba bezchybne fungujúcm čreve. Pri narušení črevnej mikroflóry dochádza obyčajne aj k nedostatku inozitolu.

Vitamín B8 znižuje cholesterol v pečeni, zachováva zdravú pokožku, chráni vlasy pred vypadávaním u mužov, podporuje spánok, trávenie a krvný obeh, zachováva plodnosť azachováva zdravú kostnú dreň.

Nedostatok
Pri nedostatku sa zvyšuje hladina cholesterolu, môže vznikať ateroskleróza, zápaly pokožky, zápchy a vypadávanie vlasov. Nedostatok inozitolu spôsobuje alkohol, kofeín, niektoré, lieky, ktoré zbavujú vitamíny ich účinnosti. Alkoholici a diabetici vylučujú z tela mnoho inozitolu, preto je vhodné pri týchto stavoch vitamín doplňovať. Hotové jedlá v jedálňach a jedlá pripravené v mikrovlnných rúrach nemajú žiaden inozitol.

Zdroje:
obilniny, obilné klíčky, žltá dyňa, pivovarnícke droždie, vnútornosti, strukoviny. Najspoľahlivejším zdrojom je lecitín.

Pridaj komentár