Vápnik
Vápnik je jedným z najdôležitejších minerálov v tele. Je základom zubov a kostí. Je nenahraditeľný pre funkciu buniek, svalové sťahy, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi. Spolu s horčíkom a fosforom je základným stavebným prvkom kostry a zubov. Znižuje krvný tlak, je potrebný na zrážanie krvi, hojenie a činnosť svalov vrátane srdca, znižuje hladinu cholesterolu a chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami. Chráni pred bolesťami kĺbov, reumatickými zápalmi kĺbov, zmenami kostí, zlomeninami. Udržuje našu pokožku zdravú. Ukľudňuje nervy, chráni pred nespavosťou, nervozitou, necitlivosťou horných a dolných končatín, pred stratou pamäti, depresiami, podráždenosťou a inými duševnými poruchami.
Funkcie v organizme:
– udržuje zdravé kosti a zuby
– pomáha v prevencii postupujúceho úbytku kostnej hmoty a osteoporózy
– podporuje činnosť srdcového svalu a ostatných svalov, nervové vzruchy a krvnú zrážanlivosť
– regulátor výmeny horčíka a draslíka
– znižuje priepustnosť biologických membrán
– znižuje krvný tlak
– zmierňuje poruchy trávenia a pôsobí proti rakovine hrubého čreva
Nedostatok vápnika môže spôsobovať:
bolesti kĺbov, lámavosť nechtov, vznik ekzémov, búchanie srdca, vysoký tlak, nespavosť, svalové kŕče, nervozitu, necitlivosť horných a dolných končatín, bielu pleť, reumatické zápaly kĺbov, krivicu, kazenie zubov, strácanie pamäti, depresie. Nedostatkom môžu trpieť ľudia so sedavým zamestnaním, ľudia s vysokou konzumáciou mäsa a nízkou konzumáciou zeleniny.
Dôležitý pritom nie je len dostatok samotného vápnika, ale i vitamínu D, ktorý pomáha pri ukladaní vápnika do kostnej hmoty. Nedostatok niektorého z týchto faktorov je príčinou krivice (rachitídy). Starším ľuďom ubúda vápnik z kostnej hmoty, čo sa prejavuje ako tzv. osteoporóza (rednutie kostí). Kosti sú krehké, ľahko sa lámu a zlomeniny sa naopak ťažko a veľmi zdĺhavo hoja.
Príznaky nadbytku:
Užívanie vápnikových doplnkov môže narušiť vstrebávanie iných minerálov – zinku, železa a horčíka. Vysoké dávky môžu tiež viesť k tvorbe obličkových kameňov, vápenateniu mäkkých tkanív (srdca, ciev, pankreasu).
Zdroje vápnika:
pohánka, hrášok, brokolica, špenát, kel, tekvica, citróny, sezamové a slnečnicové semiačka, mak, mlieko, syry (najmä syr parmezán a tvrdé syry), sardinky a ryby (losos), vaječný žĺtok, sója, mandle, ružičkový kel, brokolica, kapusta, orechy, strukoviny, ovsené vločky.
Vápnik má rád v tele kyslé prostredie a najlepšie sa vstrebáva, ak pijeme ovocné šťavy, jeho časťou dňa je podvečer a noc, kus syra na večeru je preto vynikajúcou voľbou. Nezabudnite, že len samotný vápnik nestačí. Pre správne fungovanie organizmu je potrebný aj prísun ostatných vitamínov a stopových prvkov. Napríklad aj vitamínu D a kyseliny listovej, vďaka ktorým sa vápnik tele lepšie absorbuje.
páčiš sa mi
mam problem laveho ramena chiba mi vapnik poradte mi ako nato
no a pocetla jsem si, diky