Hliva ustricová

Hliva ustricováHliva ustricová (Pleurotus ostreatus) je drevokazná huba. Zo stromov prijíma veľa živín, ktoré sa podieľajú na jej liečivých účinkoch. Patrí medzi ne najmä schopnosť aktivovať bunky, ktoré v tele vytvárajú prirodzenú imunitu. Jednou z najdôležitejších látok, ktoré obsahuje, je pleuran, teda polysacharid zložený z glukánov, ktoré v ľudskom tele aktivujú bunky prirodzenej imunity a vytvárajú veľkú protizápalovú aktivitu. Okrem toho obsahuje hliva ustricovitá dôležité vitamíny B, D, C, K, ale aj proteíny, steroly, niektoré mastné kyseliny, ďalej chróm, meď, železo, jód, draslík, selén a zinok. Je skutočne bohatou zásobárňou dôležitých prvkov. Má však ešte jednu dôležitú látku, a tou je vláknina, vďaka ktorej sa z tela uvoľňujú usadené škodliviny.

Táto liečivá huba zabezpečuje v tele regeneráciu buniek, a tým spomaľuje starnutie. Ako účinný pomocník pôsobí aj pri liečbe zápalov, kĺbových a kožných ochorení, lieči ekzémy a odstraňuje aj bradavice vírusového pôvodu. Odporúča sa aj pri ochoreniach obličiek a pečene. Zlepšuje metabolizmus, regeneruje vnútorné orgány a tlmí vedľajšie účinky chemoterapie. V Číne sa táto vzácna huba využíva na posilnenie žíl a proti strnulosti končatín.

„Hliva je protivírusová, protirakovinotvorná, lieči ochorenia srdca, likviduje baktérie, posilňuje nervový systém a znižuje cholesterol v krvi.“
Ing. Pavol Škubla, CSc. slovenský mykológ zo Slovenskej mykologickej spoločnosti Slovenskej akadémie vied.

Pridaj komentár